OKREŚL PROBLEM

Powinieneś zajrzeć do swojego „dziennika” telefonicznego i sprawdzić, których telefonów nie lubiłeś wykonywać i dlaczego. Kiedy musisz do kogoś zadzwonić, a jednocześnie nie cierpisz rozmawiać.

Pora dnia, w której telefonujesz, może być kluczowym czynnikiem w twoim nastawieniu. Czy jesteś skowronkiem czy sową? Czy lubisz wcześnie wstawać i zaczynać pracę, czy też jesteś zaspany aż do przedpołudniowej przerwy? Jeśli jesteś typem sowy, być może rano nie potrafisz się skoncentrować. Z drugiej strony, jeśli odłożysz rozmowy telefoniczne na później, możesz przegapić jakiś ważny termin.

Jeśli martwisz się, że możesz przerwać osobie do której dzwonisz jakieś ważne zajęcia, dowiedz się, jaka pora jest dla niej najdogodniej­sza, i zadzwoń ponownie. Jeżeli musisz dzwonić do danej osoby regularnie, ustał najdogodniejszą dla was obojga porę, tak, aby żadne z was nie traciło cennego czasu pracy.

Dobry nastrój pomaga w rozmowie, bo czujesz się pewny siebie i zrelaksowany. Przekazujesz swój dobry humor rozmówcy. Nawet jeśli on cię nie widzi, słyszy, że twój głos brzmi dziarsko i radośnie. Dobre samopoczucie dodaje ci również odwagi.

Jeśli jesteś w złym nastroju, masz różne obawy. Twój rozmówca wyczuje to i może wykorzystać twoje zdenerwowanie. W takim nastroju nie potrafisz się skoncentrować na rozmowie telefonicznej. Poza tym możesz zdenerwować lub rozzłościć rozmówcę swoim gniewnym tonem. Jeśli czujesz się nieszczęśliwy, możesz się roz­płakać, jeśli rozmówca powie ci coś ostro, a to nie zrobi dobrego wrażenia. Twój zły nastrój może sprawić, że niewłaściwie odczytasz nastrój swojego rozmówcy, bo będziesz się kierować własnymi odczuciami. Może to spowodować wiele nieporozumień i zdenerwować tę osobę.

Jednym z aspektów telefonowania do kogoś, kiedy nie czujesz się najlepiej, jest to, że możesz zapomnieć jakichś danych, nie zapisać czegoś lub zapomnieć, co obiecałeś. Najlepszym wyjściem jest więc telefonowanie wówczas, gdy czujesz się dobrze i masz dobry nastrój. Zastanów się, które telefony są ważne i wykonuj je wtedy, gdy jesteś w najlepszej formie. Jeśli z jakichś powodów nie możesz ich odłożyć, a jesteś w nie najlepszej formie, wyjaśnij to swojemu rozmówcy. Upewnij się, że przygotowałeś notatki i zapi­suj ważne rzeczy w trakcie rozmowy.